
Distanční výuka 29. 3. – 2. 4. 2021
Téma: Velikonoční vajíčka
Blíží se Velikonoce, ke kterým neodmyslitelně patří specifické zvyky a tradice. Stejně jako vloni však ani tento rok nemohou Velikonoce vzhledem k epidemiologické situaci v ČR proběhnout tak, jak bychom si všichni přáli. Proto jsem se rozhodla, že vám nabídnu tipy na činnosti s dětmi, které sice všechny nejsou úplně tak velikonoční, přesto s Velikonocemi úzce souvisí.
Úvodem bych chtěla všem rodičům našich dětí doporučit zhlédnutí několika krátkých videí na tomto odkazu:
Jedná se o seriál NPI (Národní pedagogický institut) Jak připravit předškoláka na vstup do 1. třídy ZŠ, který všem sledujícím poradí, jak účinně zvládnout hravou a nenásilnou formou v domácím prostředí přípravu předškoláka na vstup do ZŠ, jak přístup a důvěra dospělého k dítěti mohou pozitivně ovlivnit jeho vývoj…
Jedním z hlavních symbolů jara, a tudíž i Velikonoc, jsou vajíčka, která budou také ústředním tématem našeho velikonočního týdne.
- Popovídejte si s dítětem o vejci. Jak vypadá? Kde se bere? K čemu slouží? Nechejte nejdříve odpovědět dítě, teprve potom opravujte, doplňujte. Můžete si společně udělat „pokusy“ s vejcem: rozbít vejce a pojmenovat jeho části; vyfouknout vejce a výfuk použít na velikonoční výrobek; uvařit vejce natvrdo a připravit z něj nějakou velikonoční dobrotu. „Pokusy“ může provádět dítě, rodič vykonává dohled, pojmenovává jednotlivé činnosti, manipuluje se sporákem apod. Internet je plný nejrůznějších nápadů na velikonoční výrobky či recepty. Inspirujte se nebo klidně vymyslete něco sami z materiálů, které doma najdete. Níže přikládám nápovědu se stavbou vejce, stačí však, když dítěti pojmenujete a ukážete skořápku, bílek, žloutek a zárodek.

2. Popovídejte si s dítětem o kuru domácím. O tom, že vejce snáší slepice, že samci od slepice říkáme kohout a mláděti kuře. Kur domácí bydlí na dvoře v kurníku, živí se zrním, listnatými částmi trávy nebo zeleniny, vyhrabává ze země žížaly a různé červy.
- Zatančete si na písničku: Jsme vajíčka slepičí
Tanec můžete provádět zcela libovolně nebo si možná děti vzpomenou na taneční krok: PATA – ŠPIČKA – KROK SUN KROK, který lze při této písničce užít, na refrén „Hopsasa, hejsasa, vajíčka se natřásají“, mohou děti volně poskakovat. Připomínám, že děti umí také různé otočky či tance ve dvojicích. Zkuste si zatančit společně s nimi!
- Zacvičte si s básničkou:
Mává křídly slepička, dlaně na ramena, mávání křídly
snesla právě vajíčka. kroužení křídly
Kohoutek k ní rychle běží, houpání křídly
pyšný je, tak čechrá peří. otočka, závěrečné rychlé mávání křídly
- Zahrajte si Plný kurník.
Pokud máte, můžete si zahrát společenskou hru Plný kurník. Kdo ji nemá, nevadí, zahrajeme společně ve školce!

3. Postupně odpovídejte na otázky k tomuto obrázku:

- Jak říkáme domečku na obrázku? Víme, že v něm bydlí slepice!
- Kolik kuřat je na obrázku?
- Kolik hnědých slepic je na obrázku?
- Je na obrázku bílá slepice? Ukaž ji!
- Je na obrázku černá slepice? Existuje taková?
- Na jakou slepici jsme zapomněli?
- Jak se jmenuje nářadí opřené o kurník? K čemu se používá?
- Co je to za hromádku dole v kurníku?
- Poznáte ptáčka, který sedí na střeše kurníku?
4. Pracovní listy (PL)
Ke zpětné vazbě si vyberte jeden z níže uvedených pracovních listů!!!
- PL Vejce
Pomůcky: papír velikosti A4, pastelky nebo voskovky
Postup: přelož papír na polovinu, oběma rukama zároveň několikrát po sobě oběma směry kresli ovál (vejce), potom dovnitř oválu stejným způsobem žluté klubíčko (žloutek), ne závěr přidej červenou tečku (zárodek)

- PL Kuře
Pomůcky: papír velikosti A4, tužka
Postup: rodič napodobí jedním tahem tvar kuřete, dítě několikrát po sobě jedním tahem kuře obtahuje, na závěr domaluje oko, tah začínejte na nožce kuřete


- PL Kraslice
Pomůcky: tiskárna, papír velikosti A4, pastelky
Postup: v každém řádku najdi kraslici, která se liší od ostatních

5. Udělejte si velikonoční výstavku
Prohledejte společně dům či byt, zkuste najít nějaké jarní či velikonoční dekorační předměty (velikonoční vajíčka, zápichy, umělé květiny, keramické postavičky apod.), zajděte ven na přírodní materiál (mech, větvičky apod.), namalujte jarní obrázek… a nechejte dítě z těchto předmětů udělat velikonoční výstavku. Výstavkami dětí se pak můžete pochlubit prostřednictvím fotografie, kterou zašlete na náš facebookový profil či e-mailovou adresu.
6. Jděte na jarní procházku a na ní:
- u každé sedmikrásky udělej 3 dřepy
- oběhni alespoň tři jehličnaté stromy
- přeskoč potůček nebo louži
- zkus vylézt na strom
- tref šiškou kmen vybraného stromu ze vzdálenosti alespoň 2 metry
- třikrát tleskni u každé žlutě kvetoucí květiny
- hoď vybraný kamínek na čáru udělanou patou ze vzdálenosti alespoň 1 metr
- zaskákej „panáka“ pod zvoleným vzrostlým stromem
- válej sudy z mírného kopečku
- po dobu jedné minuty objímej alespoň jeden listnatý strom
- zaposlouchej se do zpěvu ptáků, zazpívej si s nimi
Na vaší procházce nemusíte splnit všechny úkoly, můžete udělat jejich výběr nebo vymyslet úplně jiné úkoly. Děti rády vymýšlejí úkoly pro rodiče, udělejte jim radost a splňte úkol, který vám dají. Tuto aktivitu je také možné využít jako tzv. „bojovku“, po jejímž splnění může následovat třeba velikonoční odměna v podobě nějaké sladkosti, kterou děti mohou dostat jen tak nebo prostřednictvím hry tzv. „hledané“, kdy ve vymezeném vnitřním či venkovním prostoru dětem odměnu schováte, přičemž platí pravidlo, že musí být schovaná věc zčásti vidět. Jako odměna může dobře posloužit ve staniolu zabalené čokoládové velikonoční vajíčko!
7. Logopedické chvilky
Neměli bychom zapomínat na logopedické chvilky. K trénování výslovnosti můžete využít citoslovce – zvuky kuru domácího:
Jak dělá slepice? Kdáká. KO, KO, KO DÁK; KO, KO, KO, DÁK!
Jak dělá kohout? Kokrhá. KYKYRYKÝ, KYKYRYKÝ!
Jak dělá kuře? Pípá. PÍP, PÍP!
Pohodové Velikonoce přeje Lucie Pazderová