
Distanční výuka 22. – 26. 3. 2021
Voláme jaro!
Dobrý den všem dětem i rodičům. Přichází další týden distanční výuky a my doufáme, že se vám vše daří a hlavně, že jste zdraví. Práce ke zpětné vazbě si dále ukládejte do složek, ale kdyby se vám chtělo a měli jste chviličku, můžete nám zaslat nějakou fotku, jak se vám společná práce daří. Alespoň tímto způsobem můžeme být s vámi.
V tomto týdnu se budeme věnovat přicházejícímu jaru a aktivitám, které se k jaru vážou.
- Co myslíte, podařilo by se nám společnými silami vytáhnout sluníčko z pelíšku? Aby více hřálo a zahnalo už zimu pryč? Sluníčku se někdy moc vylízat nechce, stejně jako nám dětem i dospělým se někdy nechce vstávat z teplých peřin. Ale v sobotu jsme měli první jarní den a tak je potřeba sluníčku trošku pomoct. Naučme se společně básničku, kterou se nám podaří zimu nadobro odehnat.
Zimo, táhni pryč
Zimo, zimo, táhni pryč,
nebo na tě vezmu bič.
Odtáhnu tě za pačesy,
za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek,
svléknu zimní kabátek.
Můžete si sluníčko i nakreslit, vystřihnout a dát do okna, anebo nám ho přinést na plot MŠ, abychom společnými silami sluníčko přivolali.
- Víte, kdo je to Moréna? Tak se pojďme společně podívat na to, kdo nebo co to je.
Moréna-správně Morana- je ve slovanské mytologii bohyně zimy, noci a smrti.
Konečný odchod zimního období se oslavuje na „smrtnou neděli“ vynášením Morény-smrtky, jejím utopením nebo zapálením.
Některé původní dávné staroslovanské zvyky a tradice se dodržovaly i po nástupu křesťanství a dodržují se dodnes. Jedním z nich je i vynášení Morény-smrtky.
Dokázali by jste si takovou Morénu vyrobit? Jak by asi měla vypadat? Zkuste popřemýšlet a s rodiči si vyrobit svoji vlastní Morénu a vynést ji někam za vesnici, aby už zima odešla a opravdu přišlo jaro.
Můžete nám zaslat nějaké fotografie, jak se vám činnost povedla.

- Věděli by jste, jaká je první jarní kytička, která na jaře vykvete? Někdy ještě i pod sněhem? Přečtěte si o této kytičce pohádku.
Kdo to byl Sněženková víla?
Měla v pohádce nějaké kamarádky? Jak se jmenovaly?
Proč v přírodě zmizely sněženky?
Zkus pohádku převyprávět babičce, dědečkovi, tatínkovi nebo mamince. Pamatuješ si ji?
Až půjdete na procházku, rozhlédněte se kolem sebe po zahrádkách nebo na loukách, zda už nějaké kytičky kvetou a zkuste si je pojmenovat.
Na pracovním listě máte 8 prvních jarních květin, které už by se pomalu mohly probouzet ze zimního spánku. Zvládnete je pojmenovat? A jakou barvu tyto květiny mají?
Zkuste si s rodiči říct, na jaké písmeno květina začíná a vytleskat si počet slabik.
Kdo si může list vytisknout, vybarvěte jarní květiny správnou barvou. Ti co nemají možnost, pojmenujte a přiřaďte správnou barvu.
Tento úkol zařaďte do složky jako zpětnou vazbu!!!
- Máte rádi písničky? A co takhle nějakou jarní? Tuhle písničku mám moc ráda, voní jarem a sluníčkem. Poslechněte si ji se mnou a poslouchejte pozorně. Kolik jarních květin v písničce najdete?
- Podle návodu na pracovním listu si zkuste nakreslit na papír květinu. Správně spočítejte okvětní lístky i listy na stonku. Kolik jich má být?
Pracovní listy najdete níže v přiloženém pdf souboru.
Tento úkol si také vložte do složky!!!
- Pro jarní květiny jsou velmi důležité včely. Dokážete říct proč? V dalším pracovním listu máte doplnit ke včelkám, kolik jich je a znázornit počet včel stejným počtem puntíků. Pracovní list najdete níže v přiloženém pdf souboru.
Úkol ke zpětné vazbě do složky!!!
- No, a abychom pořád jen nepracovali, podívejte se na pohádku „Jak skřítek Racochejl otevíral jaro“
- Abychom nezapomněli i na zdravý pohyb, můžete si společně i zacvičit nebo zatančit.
Přeji vám krásné jarní dny a snad se už brzy potkáme zase v naší školičce. S pozdravem Vladislava Keilingová